Úvodní stránka » Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo
Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo
Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

Ilustrační foto: Shutterstock

Spotřebitelské ceny stouply v srpnu o 3,3 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Oproti červenci (3,4 %) tak meziroční inflace klesla jenom o desetinu procentního bodu. Oznámil to Český statistický úřad.

„I když dnešní čísla ukázala na mírný pokles tempa růstu cen, stále jsme na hodnotách, které před půl rokem nikdo nepředpokládal. Příchod koronaviru měl být podle České národní banky doprovázen příchodem nízkých cen, což se ovšem nestalo. Obchodníci ve snaze udržet tržby ceny nesnižují a jsou obory, kde ceny naopak raketově rostou. Dobrým příkladem je trh nemovitostí,“ říká analytik Tomáš Volf z finanční skupiny Citfin.

„Kvapné snížení sazeb ze strany ČNB v první polovině roku až na aktuálních 0,25 % bylo přeci jen příliš rychlé. Takto nízké sazby jednoduše nezvládnou zarazit rostoucí cenovou hladinu a udržet inflaci na uzdě. Postupně ceny v dalších měsících přeci jen půjdou dolů, ale tempo snižování růstu bude nejspíš mnohem pomalejší, než jak počítá ČNB,“ myslí si Volf.

V porovnání s předchozím měsícem zůstaly spotřebitelské ceny v červenci na stejné úrovni (meziměsíční změna 0 %).

Dražší jídlo a pití, levnější benzin

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly největší vliv ceny v kategorii „alkoholické nápoje, tabák“, které souhrnně stouply o 9,9 %. Z toho lihoviny jsou dražší o 9,5 % než před rokem, pivo o 3,7 %. Nepatrně levnější je víno – o 0,2 %.

Ceny ovoce jsou o 22,4 % vyšší než před rokem, cukru o 12 %, uzenin o 8,3 %, vajec o 6,9 %, vepřového masa o 3,6 % a nealkoholických nápojů o 3,3 %. Ceny stravovacích služeb stouply o 5,5 %.

Naopak výrazně levnější než před rokem jsou „díky koronakrizi“ pohonné hmoty a oleje – o 13,7 %. Celkově však ceny dopravy klesly meziročně jenom o 0,1 %. Dál zlevňují poštovní a telekomunikační služby (o 4 %).

V oblasti bydlení zdražila nejvíce elektřina (7,6 %). Cena nájemného z bytu stoupla meziročně o 2,6 %, vodného o 1,7 %, stočného o 1,5 % a zemního plynu o 0,4 %.

Zdroj: https://www.penize.cz/inflace/420256-zdrazovani-nezpomaluje-inflace-je-vyssi-nez-se-cekalo

Call Now Button