Zdroj: Shutterstock
Banky jsou při poskytování podnikatelských úvěrů výrazněji opatrnější. Ukazují to zkušenosti finanční skupiny SFG Holding, která pomáhá firmám zajistit bankovní financování investic do nemovitostí, developmentu, podnikání a startupů.
Zatímco dříve banky podle zkušeností SFG profinancovaly na 90 % žádostí o financování, nyní jich schválí sotva třetinu. Pro mnoho žadatele je teď získání úvěru prakticky nemožné.
„Banky zásadně zpřísnily úvěrové podmínky. Dříve stačilo na pokrytí úvěru 25 % financí z vlastních zdrojů, nyní je to kolem 40 %. Stejně tak se zvýšily úroky – třeba u developerských projektů vyrostly z dřívějších 4,5 % v některých případech až na 9 %. Navíc žádosti z oblasti gastronomie a hotelnictví banky prakticky automaticky zamítají,“ říká Eva Hingarová z SFG Holding.
„Uvědomujeme si, že banky musejí být nanejvýše obezřetné. Nové nastavení úvěrových podmínek však razantně limituje firmy, které mohou na finanční pomoc dosáhnout. Pro většinu z nich přitom neschválení úvěru může mít likvidační důsledky,“ říká Hingarová.
„Banky poskytují úvěry v dobách dobrých i v dobách zlých. V dobách dobrých jsou kritizovány za to, že jsou málo obezřetné. V dobách zlých jsou kritizovány za to, že jsou příliš opatrné,“ reaguje Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.
Banky podle něj znají velmi dobře rizikový profil svých klientů. „Pokud někde zpřísnily svoje podmínky pro poskytování úvěrů, je to vždy ve vztahu k individuálnímu klientovi a jeho konkrétní situaci. Pokud je klient schopný prokázat, že má do budoucna udržitelné příjmy, banky se budou předhánět, aby mu mohly půjčit. I v dobách zlých,“ dodává Staňura.