Úvodní stránka » Půjčka nemusí být zlo. Poznejte dobrý a zlý dluh
Půjčka nemusí být zlo. Poznejte dobrý a zlý dluh

Začneme tím, že půjčka není vždycky zlo a není nutné se jí vždycky bát. Ale respekt, respekt byste ztrácet neměli.

Červenec letošního roku. Souhrnný dluh českých domácností dosáhl podle statistik České národní banky 1 872 361 100 000 korun. Jeden bilion osm set sedmdesát dva miliard a nějaké ty „drobné“. Znamená ale astronomická částka taky astronomický průšvih?

Zdaleka ne, pokud jsme dluhy schopni splácet. Jsou konečně věci, které si většina z nás bez zadlužení nikdy nedokáže pořídit. Nebo snad máte k dispozici pár milionů na pořízení bytu nebo domu? Jestli ano, gratulujeme. Jste ale výjimka. Ostatně bilion a 387 miliard, tedy zásadní většina celkového zadlužení domácností jsou právě půjčky na bydlení. Nemůžeme říct, že dluh je vždycky špatně. Dokonce ani neplatí, že dluh je v nejlepším případě nutné zlo.

Dobré a špatné dluhy

Existuje teorie, která dluhy dělí na dobré a špatné. A hned si o ní povíme víc, přesto ale na začátek vytkneme před závorku: dobrý, nebo špatný, dluh je vždycky dluh, tedy závazek spojený s určitým rizikem. Totiž s rizikem, že nebudeme schopni splácet.

Dobrý dluh je takový, na kterém ve výsledku vyděláte. Když si půjčíte na dovolenou, asi vám zbudou pěkné vzpomínky a fotky na harddisku. Ale to se bohužel nepočítá. Oproti tomu na konci rozumné hypotéky je nemovitost, která se případně dá zase zpeněžit. A navíc – dluh vám pomůže ušetřit. Nezní to intuitivně, ale je to tak.

Nejlepší ze všech dluhů

Za nejlepší ze všech dluhů je asi možné považovat dluh, který sežere jiné dluhy. Profíci tomu říkají refinancování. Jednoduchá věc: přihodil se vám v životě nějaký dluh. Ten má samozřejmě nějaké náklady. Nesplácíte jen sto tisíc, ale taky úrok. Třeba sedm procent. Když se vám naskytne příležitost pořídit si na splacení jiný dluh, který bude mít náklad jen pět procent, budete váhat?

Ještě lepší kouzlo může být refinancování několika dluhů najednou. Nejenže sloučením těchhle úvěrů do jednoho nového můžete získat lepší podmínky, je tu ještě jeden podstatný bonus: pořádek. Místo hlídání splátek pěti úvěrů hlídáte jenom jednu. Jinou výhodou refinancování může být šance prodloužit splácení a snížit si měsíční splátku, když je potřeba.

Na dřevo, na hypotéku

Zkuste si porovnat dva mladé páry. Jeden je poněkud konzervativní a nechce si bydlení kupovat dřív, než dokáže vysázet peníze na dřevo. A druhý si vezme na bydlení hypotéku.

Na dřevo

Byt stojí tři miliony. Příjmy má naše dvojice takové, že po umoření všech nezbytných výdajů jim měsíčně zbývá volných 20 tisíc. Tři miliony tedy dokážou uspořit za 12,5 roku. Můžeme sice počítat s tím, že jim porostou příjmy, ale s klidným svědomím to zanedbejme – řekněme, že jim stejně porostou výdaje. Například se jim za tu dobu narodí dvě děti.

Nešikovné je, že těch dvanáct let pravděpodobně rostly ceny nemovitostí. Dělají to tak už roky. Na byt už je potřeba pět milionů. Takže aby mohli sázet na dřevo, budou teď zase dalších osm let spořit a za tu dobu ceny nemovitostí…

Navíc: dvanáct a půl roku v pronajatém bytě je 150 nájmů. Takže třeba, ať se to hezky počítá, při neměnném nájemném 10 tisíc měsíčně 1,5 milionu korun. Za dalších osm let dalších devět set tisíc. To jsou peníze, které má proti nim pár s hypotékou k dobru

Call Now Button